طبیعت زنده ( فیزیک)
معرفی کتب تخصصی فیزیک- نرم افزارهای فیزیکی- فیزیکدانان ایرانی- آزمایشگاه های فیزیک - بازار کار فیزیک 
قالب وبلاگ
لینکهای مفید

نام کتاب: Statistical Mechanics

نويسنده:  G Morandi  - E Ercolessi - F Napoli

انتشارات: World Scientific

سال انتشار/صفحات :2001 - 668 صفحه

اين کتاب توسط گروهي از فيزيکدانان ايتاليايي از دانشگاه هاي بلونيا و جنوا تاليف شده است.
کتاب معرفي شده بيشتر شامل مبحث ترموديناميک کلاسيک با تکيه بر جنبه هاي مکانيک اماري کلاسيک و کوانتومي مي شود و با اين وصف به بيان برخي کاربردهاي آنها با ذکر جزئيات پرداخته است مانند نظريه عمومي پاسخ، همبستگي ها و اشفتگي ها و سيستمهاي اسپيني کلاسيکي و کوانتومي. در قسمت مکانيک آماري کوانتومي، مضوعاتي مانند گذار فاز  و پديده هاي بحراني همراه با کاربردهاي نظريه لاندائو و گينزبورگ - لاندائو در ابر رسانايي نيز مورد بحث قرار گرفته. هم چنين موضوعاتي مانند بازبهنجارش گروه ها و ابر شارگي نيز وجود دارد. اين کتاب براي محققين و داشنجويان کارشناسي ارشد و بالاتر فيزيک مناسب است.
اين کتاب 11 فصل دارد :


 Thermodynamics - Equilibrium Classical Statistical Mechanics  - Spin Hamiltonians I: Classical - Equilibrium Quantum Statistical Mechanics  - Identical Particles in Quantum Statistical Mechanics  - Spin Hamiltonians II: Quantum  - Phase Transitions and Critical Phenomena  - Model Systems, Scaling Laws and Mean Field Theories  -  Superconductivity and Superfluidity  - The Renormalization Group and Critical Phenomena

 


موضوعات مرتبط: کتاب لاتین: مکانیک آماری
[ شنبه ۱۳۸۹/۱۲/۲۱ ] [ 19:24 ] [ سید روح الله معصومی ]

نام کتاب:Statistical Physics of Fields

نويسنده:Mehran Kardar

انتشارات:Cambridge University

موضوع اين کتاب بررسي مکانيک آماري غير تعادلي در نظريه ميدان کوانتومي و پديدهايي تحت عنوان scale-invariance وuniversality است. دکتر کاردار در آن توضيح مي دهد که روابط اين نظريه ها از نظر آماري چگونه فرمول بندي شده و مورد مطالعه قرار مي گيرند. موضوعاتي مانند نظريه آشفتگي، باز بهنجارش گروه ها، حل هاي دقيق، موضوعاتي که با scale-invariance سروکار دارند و ديناميک غير تعادلي پديده تداخل و مسيرهاي انتخاب شده در واسطه هاي تصادفي(directed paths in random media) مورد بحث قرار گرفته است.
اين کتاب مناسب براي دانشجويان کارشناسي ارشد و بالاتر فيزيک آماري است و مسائل جامعي را در خود جاي داده است. کتاب 10 فصل دارد: 1-رفتارهاي دسته جمعي،از ذرات تا ميدانها  2- ميدانهاي آماري  3- نوسانات  4- نظريه مقياس بندي   5- گروه هاي بازبهنجارش آشفته  6- سيستمهاي شبکه اي  7- بسط سري ها  8- ماوراي امواج اسپين  9-ديناميک اتلاف    10- Directed paths in random media. کتاب معرفي شده در سال 2007 منتشر شده و 370 صفحه دارد.

توسط  وبلاگ طبیعت زنده  


موضوعات مرتبط: کتاب لاتین: مکانیک آماری
[ دوشنبه ۱۳۸۹/۰۲/۲۷ ] [ 17:59 ] [ سید روح الله معصومی ]

نام کتاب:Statistical Physics of Particles

نويسنده:Mehran Kardar

انتشارات:Cambridge University

اين کتاب نوشته دکتر مهران کاردار، استاد ايراني دانشگاه ماساچوست(MIT) آمريکا است که در زمينه مکانيک آماري پژوهشگري شناخته شده مي باشد و سالها مکانيک آماري را در دانشگاه هاي بزرگ دنيا تدريس کرده است.
اين کتاب حاصل يک دوره درسي است که توسط پروفسور کاردار در MIT ارائه شده و 7 فصل دارد: 1- ترموديناميک  2-احتمال 3 -تئوري جنبشي گازها  4- مکانيک آماري کلاسيک  5- برهمکنش ذرات  6- مکانيک آماري کوانتومي  7- گازهاي کوانتومي ايده آل،حل مسائل بر گزيده.
وجود فصلي براي حل مسائل برگزيده نشان مي دهد که از اين کتاب مي توان به عنوان متن درسي نيز استفاده کرد. در اين کتاب مسائل جذاب و آموزنده اي از فيزيک آماري گنجانده شده که براي دانشجويان و مطالعه کنندگان مفيد خواهد بود. سال انتشار کتاب 2007 بوده و 330 صفحه دارد.

توسط وبلاگ طبیعت زنده


موضوعات مرتبط: کتاب لاتین: مکانیک آماری
[ دوشنبه ۱۳۸۹/۰۲/۲۷ ] [ 17:56 ] [ سید روح الله معصومی ]

نام کتاب: Statistical Physics

نويسنده:Yoshioka, Daijiro 

انتشارات:Springer

اين کتاب مقدمه اي بر فيزيک آماري است که در سال 2007 در 210 صفحه ارائه شده و براي دانشجوياني مناسب است که براي اولين بار قرار مي خواهند با اين قوانين آشنا شوند.
سيستمهاي ماکروسکوپيک که شامل تعداد بسيار عظيمي از اتمها و مولکولها هستند،در هنگام تعادل گرمايي داراي يک حالت مشخص و يکتا نمي باشند بلکه در حقيقت داراي رفتار کاملا تصادفي هستند. بررسي اين مشاهدات منجر به وضع قوانيني با عنوان مکانيک آماري شد.
قسمت اول اين کتاب بسيار مقدماتي است. در قسمت دوم مباحث پيشرفته تري مانند آيزينگ مدل و ديناميک آماري اسپينهاي آزاد و سيستمهايي که با ديناميک کوامنتومي ربط پيدا مي کنند،بحث شده و قسمت سوم کتاب درجه بالاتري از نظر محتوا دارد که شامل موضوعاتي مانند گذار فازها با تقريبهاي مرتبه اول و دوم و چگالي گازها مي شود. کتاب حاوي10 فصل مي باشد.معرفی شده توسط وبلاگ طبیعت زنده

 


موضوعات مرتبط: کتاب لاتین: مکانیک آماری
[ یکشنبه ۱۳۸۸/۰۸/۱۷ ] [ 0:25 ] [ سید روح الله معصومی ]

نام کتاب:Statistical Mechanics

نويسنده:R.T.Pathria 

انتشارات:Butterwoth-Heinemann

کتابي مشهور درباره مکانيک آماري که از آن به عنوان متن درسي در دوره کارشناسي ارشد فيزيک استفاده مي شود و داراي متن نوشتاري سختي است چون نويسنده آن اصالتا هندي بوده و در دانشگاه watrloo در کانادا استاد مي باشد. مسائل اين کتاب بيشتر بر جنبه هاي رياضي مکانيک آماري تاکيد دارد و براي حل آنها بايد در رياضي-فيزيک چيره دست باشيم. از اين کتاب به عنوان مرجعي جهت شرکت در امتحان دکتري فيزيک نيز نام برده مي شود. مولف کتاب در مقدمه گفته است که مطالب اين کتاب از يک رشته سخنراني درباره مکانيک آماري در دانشگاه آلبرتاي کانادا و watrloo گرفته شده و براي دانشجويان ارشد فيزيک ترتيب داده شده بود.
اين کتاب مجموعا 529 صفحه و 14 فصل دارد و فصلهاي انتهايي آن بيشتر به مباحث مکانيک آماري کوانتومي و کاربردهاي آن مانند توزيع هاي آماري بوز-انيشتين و فرمي ديراک و آيزينگ مدل مي پردازد. چاپ اول کتاب در سال 1972 و چاپ دوم در سال 1996 صورت گرفته و جديدا نيز به فارسي ترجمه و حل المسائل آن نيز به چاپ رسيده است.معرفی شده توسط وبلاگ طبیعت زنده


موضوعات مرتبط: کتاب لاتین: مکانیک آماری
[ یکشنبه ۱۳۸۸/۰۸/۱۷ ] [ 0:16 ] [ سید روح الله معصومی ]

نام کتاب:Quantum Thermodynamics

نويسنده:Gemmer, Jochen, Michel, M., Mahler, G 

انتشارات:Springer

نام اصلي اين کتاب Quantum Thermodynamics ، Emergence of Thermodynamic Behavior Within Composite Quantum است که 346 صفحه و 88 تصوير و 25 فصل داشته و موضوع آن درباره ترموديناميک سيستمهاي کوانتومي با تعداد درجات آزادي بسيار بالا مي باشد.
دو فصل اول کتاب به بيان مفاهيم مکانيک کوانتومي، مکانيک آماري و ترموديناميک اختصاص پيدا کرده،در فصل سوم مختصري درباره تابع پارش صحبت شده،اين 3 فصل بخش اول کتاب را تشکيل مي دهند. بخش دوم کتاب درباره حالتهاي تعادل ترموديناميکي سيستم ها و در بخش سوم گذار از حالت تعادل و به اصطلاح Non-equilibrium مورد بررسي قرار ميگيرد.
چاپ دوم اين کتاب قرار است در سال 2010 رونمايي شود.معرفی شده توسط وبلاگ طبیعت زنده 

 


موضوعات مرتبط: کتاب لاتین: مکانیک آماری، کتاب لاتین:مکانیک کوانتومی
[ یکشنبه ۱۳۸۸/۰۸/۱۷ ] [ 0:11 ] [ سید روح الله معصومی ]

نام کتاب:Equilibrium Statistical Physics  ،Phases of Matter and Phase Transitions

نويسنده:Baus, M., Tejero, Carlos F 

انتشارات:Springer

کتابي با 364 صفحه و 5 بخش کلي که هر بخش حاوي چند فصل مي باشد و  درسال 2008  مورد چاپ قرار گرفته است.
از اين کتاب مي توان به عنوان متن درسي براي دانشجويان فيزيک آماري جهت مطالعه در زمينه گذار فازها و اختلاف گذارها در مواد مختلف، استفاده نمود.روش کتاب براي فهماندن مطالب به اين شکل است که ابتداء اصول گفته شده و سپس مثالهايي از سيستمهاي ايده آل و برهم کنشي(واقعي) ذکر مي شود و در نهايت به سراغ موضوعات پيچيده تر مي رود که شامل روش باز بهنجارش گروه ها و پديده هاي بحراني،نظريه تابع چگالي سطح مشترک،نقصهاي تپولوژيکي مربوط به nematic کريستالهاي مايع و جنبه هاي سينماتيکي تغيير شکل فازها مي باشد. کتاب مراجع مطالعاتي بيشتر نيز دارد.معرفی شده توسط وبلاگ طبیعت زنده
 

فصل ها:


Part I. Basics: Mechanics.- Thermodynamics.- Statistical Physics.-   Part II. Ideal Systems: Microcanonical Ensemble.- Canonical Ensemble.- Grand Canonical Ensemble.-   Part III. Non-Ideal Systems: Classical Systems with Interactions.- Phases of Matter.- Phase Transitions.-   Part IV. More Advanced Topics: Critical Phenomena.- Interfaces.- Topological Defects.- Phase Transformation Kinetics.-    Part V Appendices: Legendre Transformations.- Random Variables.- Functional and Functional Derivative.- A Quasicrystalline Lattice.


موضوعات مرتبط: کتاب لاتین: مکانیک آماری
[ یکشنبه ۱۳۸۸/۰۸/۱۷ ] [ 0:6 ] [ سید روح الله معصومی ]

نام کتاب:Fundamental Of Statistical-Thermal Physics

نويسنده:F.Reif 

انتشارات:Mcgraw-hill

کتابي خودخوان و کاملا مقدماتي درباره اصول مکانيک آماري که مي تواند مورد استفاده دانشجويان دوري ليسانس فيزيک قرار گيرد. اين کتاب توسط نشر دانشگاهي به فارسي ترجمه شده و به عنوان يکي از منابع درسي اين رشته مورد استفاده قرار مي گيرد،زيرا مفاهيم در اين کتاب بسيار خوب و جامع شرح و بسط داده شده و رئوس و نکات مهم در آن بزرگنمايي و مشخص شده و هم چنين داراي تمرينهاي بسيار آموزنده اي نيز مي باشد که در انتهاي کتاب تنها جواب برخي از آنها آورده شده است.
نسخه لاتين اين کتاب 650 صفحه و 15 فصل دارد و در سال 1965 اولين بار چاپ شده،نويسنده کتاب هم استاد دانشگاه برکلي آمريکا است که مسئول نوشتن قسمت مکانيک آماري از سري کتابهاي "دوره کامل فيزيک برکلي" مي باشد.معرفی شده توسط وبلاگ طبیعت زنده .


موضوعات مرتبط: کتاب لاتین: مکانیک آماری
[ یکشنبه ۱۳۸۸/۰۸/۱۷ ] [ 0:0 ] [ سید روح الله معصومی ]

نام کتاب:Fundamentals Of Statistical Mechanics

نويسنده:John D Walecka

انتشارات: World Scientific  

سال 1952، Felix Bloch يکي از بزرگترين فيزيکدانان قرن 20 و برنده جايزه نوبل بود. وي اصولي را براي نظريه جامدات بيان کرد و بدين ترتيب لقب پدر فيزيک حالت جامد را گرفت. او در فيزيک در حوزه هايي مانند نظريه مغناطش،اندازه گيري ممان مغناطيسي نوترون،رزنانس مغناطيسي هسته اي و مسئله مادون قرمز در الکتروديناميک کوانتومي سهم بسيار با ارزشي دارد. وي هنگامي که در دانشگاه استنفورد يک دوره درسي را ارائه مي کرد،بر روي نوشتن کتابي کار کرد که بر مبناي دروس ارئه شده در اين دوره بود، ولي نتوانست آن را قبل از مرگش کامل کند. معرفی شده توسط وبلاگ طبیعت زنده.
اين کتاب توسط پروفسور John D Walecka از روي کار ناتمام Bloch آماده شده که داراي 3 قسمت از دست نوشته ها و سخنراني هاي او مي باشد. اين کتاب شامل 8 فصل و 316 صفحه مي باشد و در سال 2000 به چاپ رسيده است.فصول کتاب در"ادامه مطلب"آمده است.معرفی شده توسط وبلاگ طبیعت زنده.


موضوعات مرتبط: کتاب لاتین: مکانیک آماری
ادامه مطلب
[ چهارشنبه ۱۳۸۸/۰۶/۰۴ ] [ 23:49 ] [ سید روح الله معصومی ]

نام کتاب:The Kinetic Theory Of Gases

نويسنده: Stephen G Brush - Nancy S Hall

انتشارات: World Scientific

(جلد اول )کتابي درباره تاريخ نظريه جنبشي گازها و ترموديناميک و موضوعات مربوط به آن که توسط Brush و Hall  از دانشگاه مريلند نوشته شده است. اين کتاب براي معلمان و دانشجويان و محققان رشته فيزيک و هم چنين مطالعه در زمينه تاريخ علم مناسب است.
در اين کتاب شما با نظرات و افکار و کارهاي تاريخي دانشمنداني مانند بويل،کلازئوس،نيوتن،ماکسول،هلمهولتز،بولتزمن، تامسون درباره نظريه گازها آشنا خواهيد شد. کتاب مشتمل بر 4 فصل و 660 صفحه مي باشد و در سال 2003 چاپ گرديده است.فصول کتاب در "ادامه مطلب "آمده است. معرفی شده توسط وبلاگ طبیعت زنده.


موضوعات مرتبط: کتاب لاتین: مکانیک آماری
ادامه مطلب
[ چهارشنبه ۱۳۸۸/۰۶/۰۴ ] [ 23:44 ] [ سید روح الله معصومی ]


نام کتاب: THERMODYNAMICS   AND  STATISTICAL MECHANICS

نويسنده: Walter Greiner - Ludwig Neise - Horst Stocker

انتشارات: اشپرينگر (Springer )

کتاب بالا يک کتاب خوب در زمينه مکانيک آماري مي باشد. نويسنده والتر گراينر کتابهاي ديگري را نيز در زمينه هاي گوناگون فيزيک به رشته تحرير درآورده است. اين کتاب توسط Dirk Rischke  از دانشگاه کلمبيا از زبان آلماني به انگليسي ترجمه شده است. کتاب حاضر شامل 18 فصل و 480 صفحه مي باشد. اين کتاب از دو قسمت ترموديناميک و مکانيک آماري تشکيل شده است. در حقيقت روابطي که در قسمت اول بدست آمده، در قسمت دوم به صورت دقيقتر و از روش ديگري بدست مي آيد. در مکانيک آماري ما از روابط ماکروسکوپيک در ترموديناميک شروع کرده و همان روابط را از طريق مکانيک آماري با ديد ميکروسکوپيک بدست مي آوريم.
قسمت اعضم مکانيک آماري بدست آوردن هاميلتوني سيستم و فضاي فاز است که از اين دو براي بدست آوردن تعداد حالات ممکن براي سيستم که داراي انرژي يکسان هستند استفاده مي کنيم و در نهايت از رابطه معروفي که ترموديناميک را به مکانيک آماري پيوند مي دهد استفاده کرده و آنتروپي سيستم بدست مي آيد و از آنجا تمام روابط مهم مانند ظرفيت هاي گرمايي ويژه و متوسط گرمايي و ... بدست مي آيد. کل مکانيک آماري در اين سطح را اينگونه مي توان خلاصه کرد. البته بايد توجه کرد که تمام روابط تحت شرايط تعادل گرمايي بدست مي آيند. شاخه ديگري از آماري وجود دارد به نام "مکانيک آماري غير تعادلي" که به بررسي سيستمهايي که به حالتها آشوبناک نزديک مي شوند مي پردازد.
اما اين کتاب براي مطالعه در سطح کارشناسي و کارشناسي ارشد مفيد بوده و مزيت آن بر کتاب "پتريا" ساده تر بيان کردن مطالب و آوردن مثالهاي متعدد در متن مي باشد. کتاب "پتريا" که نويسنده آن يک دانشمند هندي مي باشد،متن سختي دارد و خواندن آن مشکل است ولي تمرينهاي حرفه اي و برجسته اي دارد که سطح رياضيات بالايي را مي طلبد.


 براي مشاهده جزئيات فصول اين کتاب بر روي گزينه " ادامه مطلب" در زير کليک نماييد.

 موضوعات مرتبط: کتاب لاتین: مکانیک آماری
ادامه مطلب
[ سه شنبه ۱۳۸۷/۱۲/۲۰ ] [ 0:12 ] [ سید روح الله معصومی ]


نام کتاب:Statistical Mechanics

نويسنده:KERSON HUANG

انتشارات: JOHN WILEY & SONS

کتاب معرفي شده، کتابي مفيد در زمينه مکانيک اماري مي باشد که 493 صفحه و 18 فصل دارد و در سال 1987 دومين چاپ آن صورت گرفته است. نويسنده کتاب استاد دانشگاه m.i.t آمريکا ميباشد. اين کتاب هم مانند تمام کتابهاي مکانيک اماري از دو قسمت ترموديناميک و مکانيک آماري تشکيل شده است. نويسنده در مقدمه کتاب مي گويد:" اين کتاب حاصل يک دوره يکساله تدريس مکانيک آماري است که من در دانشگاه ام آي تي آن را ارائه دادم. اين کتاب اساسا براي دانشجويان سال هاي آخر فيزيک ترتيب داده شده است. قسمت اعضم اين کتاب به کاربردهاي مکانيک آماري اختصاص داده شده است. براي خواندن قسمت اول کتاب خواننده احتياج به داشتن اطلاعاتي در زمينه مکانيک کلاسيک و ترموديناميک و نظريه جنبشي گازها دارد و براي خواندن قسمت دوم به داشتن دانش در زمينه مکانيک کوانتوم نياز دارد و سطح دانش رياضيات وي بايد در حد رياضيات به کار رفته در مکانيک کلاسيک و کوانتوم باشد".
همچنين وي مي گويد: " ترموديناميک که در توضيح بسياري از پديده هاي ماکروسکوپي که در مکانيک آماري اهميت دارند موفق است، بر تعدادي اصول موضوعه اوليه و منطقي استوار است. اگر از ابتداء ترموديناميک گفته شود، آنگاه کار در قسمت مکانيک آماري به توضيح و بسط ترموديناميک کاهش مي يابد. نظريه جنبشي گازها  يک حالت خاص است که نشان مي دهد تر موديناميک از اصول اوليه استخراج شده است و مطالعه اين حالت خاص به ما اين امکان را مي دهد که بفهميم مکانيک اماري چگونه کار مي کند" .
براي مشاهده فصول کتاب  بر روي گزينه " ادامه مطلب " در زير کليک نماييد.

                      
 


 


موضوعات مرتبط: کتاب لاتین: مکانیک آماری
ادامه مطلب
[ سه شنبه ۱۳۸۷/۱۲/۲۰ ] [ 0:7 ] [ سید روح الله معصومی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

این یک وبلاگ فیزیک است که مطالبی نظیر معرفی کتب تخصصی فیزیک - موضوعاتی از فیزیک - فیزیکدانان ایرانی- آزمایشگاه های فیزیک - معرفی نرم افزاهای مرتبط با فیزیک - فرصتهای شغلی رشته فیزیک و معرفی مجلات علمی را شامل می شود. هدف وبلاگ طبیعت زنده (فیزیک) این است که به یک دایره المعارف فیزیک تبدیل شود. بنابراین مطالب آن طوری انتخاب می شوند که همواره مورد استفاده قرار گیرند. نظرات شما در بهبود بخشیدن صفحات این وبلاگ موثرخواهد بود. شما می توانید مطالب خود را از طریق ایمیل ارسال کنید. استفاده از مطالب این وبلاگ با ذکر منبع و آدرس وبلاگ طبیعت زنده بلامانع است. از نظرات شما دوستان عزیز و خوانندگان این وبلاگ بسیار متشکریم.پاسخ سوالات و نظرات شما در همان قسمت "نظر دهید" داده خواهد شد.
سید روح الله معصومی
موضوعات وب