طبیعت زنده ( فیزیک)
معرفی کتب تخصصی فیزیک- نرم افزارهای فیزیکی- فیزیکدانان ایرانی- آزمایشگاه های فیزیک - بازار کار فیزیک 
قالب وبلاگ
لینکهای مفید

نام کتاب:فيزيک پلاسما

نويسنده: گلانت-زيلينسکي-ساخاروف

مترجم: محمود قرآن نويس

انتشارات: نشر دانشگاه آزاد

در 9 فصل اين کتاب 550 صفحه اي تقريبا تمام موضوعات مرسوم در فيزيک پلاسما گنجانده شده و بنابراين در ان مي توان با برخي از پديده هاي فيزيک پلاسما هم از نظر مفهومي و هم از نظر روابط رياضي،آشنا شد. هنوز کتابي کاربردي در زمينه فيزيک پلاسما به فارسي ترجمه نشده و اميدواريم چنين کتابي هرچه زودتر مورد چاپ قرار گيرد.
در ابتداي اين کتاب تعريف فيزيک پلاسما اين گونه بيان شده : پلاسما ماده اي است در حالت گازي که از نظر الکتريکي انرژي دار شده و داراي مولکولهاي گازي خنثي،ذرات باردار به صورت يونهاي مثبت ومنفي و الکترونها و هم چنين کوانتاي تشعشع الکترومغناطيسي(فوتونها) مي باشد".
مي توان در کنار کتابهاي ديگري همچون "چن" اين کتاب را مطالعه کرد ولي به نظر نمي رسد کتابي خود خوان باشد.معرفی شده توسط وبلاگ طبیعت زنده


موضوعات مرتبط: کتاب فارسی:فیزیک پلاسما
[ دوشنبه ۱۳۸۸/۰۸/۲۵ ] [ 14:48 ] [ سید روح الله معصومی ]

نام کتاب:فيزيک پلاسما

نويسنده:پيتر آستروک

مترجم:احمد خراساني-محمد خراساني

انتشارات:دانشگاه شهيد بهشتي

براي شروع به مطالعه فيزيک پلاسما يک کتاب بسيار خوب و روان همراه با مسائل ارزنده وجود دارد که نويسنده آن f.chen  است و توسط دکتر نفري ترجمه شده.اين کتاب بسيار کمياب است،چون سالها پيش چاپ شده است.
به غير از کتاب chen کتاب معرفي شده در بالا نيز در نوع خود مقدماتي وخوب به حساب مي آيد و حاوي تعداد زيادي از پديده هاي فيزيک پلاسما همراه با روابط رياضي مي باشد. اين کتاب 472 صفحه و 19 فصل دارد و در سال 1378 چاپ شده است. فصلهايي مانند 1-مفاهيم اصلي  2- نظريه مداري-ميدانهاي يکنواخت  7-امواج الکترومغناطيسي در پلاسماي الکترون-يون  10 -نظريه برخورد  15-پايداري مغناطوهيدروديناميک
اين کتاب بر اساس يک رشته کنفرانس درسي در دانشگاه استنفورد براي دانشجويان کارشناسي ارشد نوشته شده است.( کنفرانسهاي کلاسي تبديل به کتاب درسي شدن، نشان از بالا بودن سطح علمي و جدي بودن مباحث کلاسي و اهميت دادن به کنفرانسها در اين دانشگاه ها مي باشد).معرفی شده توسط وبلاگ طبیعت زنده.


موضوعات مرتبط: کتاب فارسی:فیزیک پلاسما
[ پنجشنبه ۱۳۸۸/۰۷/۳۰ ] [ 13:42 ] [ سید روح الله معصومی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

این یک وبلاگ فیزیک است که مطالبی نظیر معرفی کتب تخصصی فیزیک - موضوعاتی از فیزیک - فیزیکدانان ایرانی- آزمایشگاه های فیزیک - معرفی نرم افزاهای مرتبط با فیزیک - فرصتهای شغلی رشته فیزیک و معرفی مجلات علمی را شامل می شود. هدف وبلاگ طبیعت زنده (فیزیک) این است که به یک دایره المعارف فیزیک تبدیل شود. بنابراین مطالب آن طوری انتخاب می شوند که همواره مورد استفاده قرار گیرند. نظرات شما در بهبود بخشیدن صفحات این وبلاگ موثرخواهد بود. شما می توانید مطالب خود را از طریق ایمیل ارسال کنید. استفاده از مطالب این وبلاگ با ذکر منبع و آدرس وبلاگ طبیعت زنده بلامانع است. از نظرات شما دوستان عزیز و خوانندگان این وبلاگ بسیار متشکریم.پاسخ سوالات و نظرات شما در همان قسمت "نظر دهید" داده خواهد شد.
سید روح الله معصومی
موضوعات وب